Kujawsko-Pomorski OW NFZ informuje o Programach Profilaktycznych realizowanych w poradniach POZ, do uczestnictwa w których serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa spełniających określone warunki kwalifikacji
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęKujawsko-Pomorski OW NFZ informuje o Programach Profilaktycznych realizowanych w poradniach POZ, do uczestnictwa w których serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa spełniających określone warunki kwalifikacji
Program profilaktyki chorób układu krążenia
Warunki kwalifikacji do programu:
Program kierowany jest do osób znajdujących się na liście świadczeniobiorców lekarza podstawowej opieki zdrowotnej u świadczeniodawcy i w danym roku kalendarzowym, objętym umową o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, będące w 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach profilaktyki chorób układu krążenia (także u innych świadczeniodawców), obciążonych następującymi czynnikami ryzyka:
- nadciśnienie tętnicze krwi (wartość RR > 140/90 mmHg),
- zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDLcholesterolu, triglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu),
- palenie tytoniu,
- niska aktywność ruchowa,
- nadwaga i otyłość,
- upośledzona tolerancja glukozy,
- wzrost stężenia fibrynogenu,
- wzrost stężenia kwasu moczowego,
- nadmierny stres,
- nieracjonalne odżywianie,
- wiek,
- płeć męska,
- obciążenia genetyczne.
Zakres wykonanych świadczeń:
- przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie karty badania profilaktycznego,
- wykonanie badań biochemicznych krwi (stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów i poziomu glukozy), dokonanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index - BMI),
- wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, która obejmuje : badanie przedmiotowe oraz ocenę czynników ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia, kwalifikację do odpowiedniej grupy ryzyka oraz ocenę globalnego ryzyka wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego w przyszłości według klasyfikacji SCORE, edukację zdrowotną oraz decyzję co do dalszego postępowania,
- informacja o wynikach badania oraz zalecenia dotyczące konieczności zmiany trybu życia lub skierowanie na dalszą diagnostykę lub leczenie.
Efekty:
Badania profilaktyczne w programie pozwalają na wczesne zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia.
Badania są wykonywane przez wszystkich lekarzy rodzinnych, którzy mają zawartą umowę z NFZ. Osoby kwalifikujące się do programu mogą z niego skorzystać u swojego lekarza rodzinnego.
Program profilaktyki chorób odtytoniowych ( w tym POCHP)
Warunki kwalifikacji do programu:
- wiek powyżej 18 r.ż. u osób palących tytoń – uczestnictwo w zakresie poradnictwa antytytoniowego,
- wiek 40-65 r.ż. u osób, które nie miały wykonanego badania spirometrycznego w okresie ostatnich 36 miesięcy – uczestnictwo w zakresie poradnictwa antytytoniowego z diagnostyką i profilaktyka POCHP.
Zakres wykonanych świadczeń:
- zebranie wywiadu dotyczącego palenia tytoniu,
- badanie pacjenta: masa ciała, wzrost, pomiar ciśnienia tętniczego,
- badanie spirometryczne (w ramach profilaktyki POCHP w grupie wiekowej 40-65 lat),
- edukacja w zakresie skutków palenia tytoniu,
- porada antytytoniowa,
- prowadzenie terapii odwykowej.
Efekty:
Cele programu to zmniejszenie zachorowalności na schorzenia odtytoniowe, poprawa świadomości w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania i leczenia uzależnienia od tytoniu oraz poprawa dostępności do specjalistycznego leczenia uzależnienia do tytoniu
Badania można wykonać w ramach programu w poradniach POZ posiadających kontrakt z NFZ na ich realizację . Nie jest wymagane skierowanie.
Program profilaktyki gruźlicy
Warunki kwalifikacji do programu:
W programie mogą wziąć udział osoby dorosłe, które dokonały wyboru pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, nieposiadające w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w tym:
- osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą, lub
- osoby, u których stwierdza się przynajmniej jedną z następujących okoliczności:
a) długotrwałe bezrobocie,
b) niepełnosprawność,
c) długotrwałą chorobę,
d) uzależnienie od substancji psychoaktywnych,
e) bezdomność.
Wymagane jest pisemne oświadczenie świadczeniobiorcy, z którego wynika, że w okresie ostatnich 24 miesięcy nie podlegał on badaniu ankietowemu pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej w ramach profilaktyki gruźlicy (także u innych świadczeniodawców).
Zakres wykonanych świadczeń:
- wywiad w kierunku gruźlicy wraz z wypełnieniem ankiety,
- edukacja zdrowotna świadczeniobiorcy.
W przypadku świadczeniobiorców z grupy największego ryzyka zachorowania pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej przekaże pisemną informację lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej, wybranemu przez świadczeniobiorcę, o wynikach przeprowadzonej ankiety oraz wskaże tryb dalszego postępowania, w tym poinformuje o konieczności zgłoszenia się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej celem dalszej oceny stanu zdrowia.
Efekty:
Badania profilaktyczne w programie pozwalają na wczesne zdiagnozowanie choroby i wdrożenie natychmiastowego i prawidłowego leczenia gruźlicy.
Badania można wykonać w ramach programu w każdym zakładzie opieki zdrowotnej, który podpisał z NFZ umowę na realizację świadczeń w zakresie pielęgniarki POZ. Pielęgniarka POZ dociera bezpośrednio do osób szczególnie zagrożonych chorobą, ale można też samodzielnie zgłosić się do jej gabinetu. Nie jest wymagane skierowanie.