NFZ Narodowy Fundusz Zdrowia Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki w Bydgoszczy
Komunikaty dla pacjentów

Informacje dla ubezpieczonych

W najbliższą sobotę, 20 października K-P OW NFZ zaprasza na Białą sobotę do Centrum Onkologii w Bydgoszczy (2018-10-17)

A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkę

Biała sobota w Centrum Onkologii, 20 października (sobota) , godz. 9.00-13.00.

Zakład Profilaktyki i Promocji Zdrowia, ul. I. Romanowskiej 2, bud. D.

 

Program:

 1. Przesiewowe badania mammograficzne (kobiety w wieku 50 – 69 lat,  raz na 2 lata).
 2. Pomiar poziomu glukozy w surowicy krwi i ciśnienia tętniczego krwi – Stowarzyszenie Diabetyków w Świeciu - osoby z podniesionym poziomem cukru otrzymują bezpłatny glukometr.
 3. Pomiar masy i składników ciała - Naturhouse.
 4. Dermatoskopowa ocena znamion skórnych – dr n. med. Tomasz Mierzwa.
 5. Rejestracja do badań kolonoskopowych (osoby w wieku 50-65 lat, raz na 10 lat).
 6. Stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia – możliwość uzyskania dostępu do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP), informacje o programach profilaktycznych.
 7. Stanowisko Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – m.in. pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, profilaktyka uzależnień.
 8. Stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – m.in. świadczenia krótkoterminowe (zasiłki chorobowe, opiekuńcze i świadczenia rehabilitacyjne) oraz długoterminowe (renty, emerytury), możliwość założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

*  Dodatkowo godzina 10.00 – informacja medialna na temat Breast Cancer Unit – sala konferencyjna Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia:

 • dr n. med. Piotr Rhone – certyfikat Breast Cancer Unit nadany przez Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne (SIS) – 10 min.
 • mgr inż. Agnieszka Murkocińska – organizacja i standardy realizowane przez Breast Cancer Unit – 10 min.
 • Pytania i dyskusja – 10 min.

*  godzina 10.30 – kwalifikacja pacjentek do rekonstrukcji piersi po przebytej amputacji – 10 osób, gabinet 124 – wymagana wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 52/ 374 32 38 w godzinach. 9.00 – 14.00.


PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM WALKI Z RAKIEM PIERSI

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego K-P OW NFZ zachęca do skorzystania z oferty Centrum Onkologii w najbliższą sobotę, ale przypomina również, iż z programu profilaktyki raka piersi można korzystać przez cały rok, nie trzeba mieć skierowania i nie ma również kolejek na te badania. Fundusz płaci za badania profilaktyczne zgodnie z wykonaniem.

PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI

 • NFZ zaprasza na mammografię panie w wieku 50-69, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej lub otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym, pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.
 • Programem nie mogą być objęte kobiety, u których wcześniej w piersi zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym.
 • Warto przynieść zdjęcia mammograficzne z poprzednich badań w celu ich porównania z aktualnym wynikiem badania. W ramach etapu podstawowego programu wykonywane jest badanie mammograficzne – w przypadku prawidłowego wyniku kobieta otrzymuje zaproszenie na ponowne badanie za 2 lata.
 • Jeśli wynik badania jest prawidłowy, a współistnieją czynniki ryzyka określone w programie (rak piersi wśród członków rodziny – u matki, siostry lub córki oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2) lekarz zaleca ponowne badanie za 12 miesięcy.
 • W przypadku nieprawidłowego wyniku badania uczestniczki programu kierowane są do etapu pogłębionej diagnostyki, celem dalszej diagnostyki. Kobiety, u których rozpoznano raka piersi lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego są kierowane (już poza programem) do dalszej diagnostyki lub leczenia do poradni specjalistycznych lub lecznictwa stacjonarnego posiadających umowę z NFZ.
 • Bezpłatna mammografia finansowana przez NFZ jest jednym z badań, które pomagają szybko, bezboleśnie i bez kolejki wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi.

Wyszukiwarka placówek, w których skorzystasz z mammografii w ramach programu.

Skorzystaj z mammografii w mammobusie


MAMMOGRAFIA

Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego, wielkości 2-3 mm. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny.ródło: Polska Unia Onkologii)

1 stycznia 2015 r. Ministerstwo Zdrowia i NFZ wprowadziły pakiet onkologiczny.

Pakiet onkologiczny to potoczne określenie aktów prawnych wprowadzających szybką terapię onkologiczną. W ramach pakietu onkologicznego powstała odrębna kategoria pacjentów oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu onkologii. Zmiany wprowadzone przez pakiet zapewniają pacjentom z nowotworami złośliwymi kompleksową opiekę na każdym etapie choroby.

Szybka terapia onkologiczna poprawiła dostępność diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych i usystematyzować proces diagnostyczno-terapeutyczny. Jest o możliwe dzięki wprowadzeniu karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (tzw. zielonej karty) oraz wyznaczeniu maksymalnych terminów na realizację poszczególnych etapów leczenia. Zniesienie limitów na diagnostykę i leczenie nowotworów ma usprawnić ten proces.

USG piersi i mammografia - bezpłatne badania dla każdej kobiety, w każdym wieku

NFZ finansuje nie tylko program profilaktyki raka piersi dla pań w wieku 50-69 lat. USG piersi i mammografia to badania, które może zlecić każdy lekarz specjalista, szczególnie lekarz ginekolog i onkolog. W wielu poradniach ginekologicznych (w województwie kujawsko-pomorskim jest ich 215!) jest aparat do badań USG, a każda poradnia ginekologiczna ma obowiązek zapewnić pacjentkom dostęp do diagnostyki ultrasonograficznej. Lekarz może takie badania zlecić kobiecie w każdym wieku, tak często jak ze względu na wskazania medyczne jest to konieczne. O wyborze badania decyduje lekarz.

SAMOBADANIE PIERSI

Samokontrola piersi powinna być wykonywana przez kobiety od 20 roku życia aż do późnej starości. Badanie należy robić co miesiąc, najlepiej tego samego dnia tygodnia, po zakończeniu miesiączki. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny badać się w ten sam dzień każdego kolejnego miesiąca.

jak się badać...

Stojąc PRZED LUSTREM ze swobodnie opuszczonymi ramionami, obejrzyj swoje piersi.

Sprawdź, czy nie zauważasz zmian kształtu, położenia, wielkości, czy nie dostrzegasz zmian koloru, wciągnięć?

To samo wykonaj najpierw z obiema rękoma uniesionymi do góry, potem z obiema rękoma opartymi na biodrach.

Ściskając brodawkę, zaobserwuj, czy nie wydobywa się z niej jakakolwiek wydzielina.

POD PRYSZNICEM załóż lewą rękę za głowę, a prawą zbadaj lewą pierś całymi palcami.

Zataczaj małe kółka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przesuwając dłoń w kierunku brodawki.

Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka!